خبرنامه بانک اطلاعات مشاغل صنعتی و شهری خبرنامه بانک اطلاعات مشاغل صنعتی و شهری .

خبرنامه بانک اطلاعات مشاغل صنعتی و شهری

عوارض ، نشانه ها و علل زوال عقل چیست؟ (بخش سوم)

شرایط مرتبط با زوال عقل

اما برخی نابسامانی ها و شرایط مرتبط با زوال عقل نیز وجود دارد که در زیر بدان می پردازیم:

بیماری هانتینگتون

این بیماری ارثی ، موجب تباه‌ و ضایع شدن برخی از یاخته‌های عصبی درمغز و طناب نخاعی می گردد.

نشانه‌ها اغلب در دهه های ‌‌30‌تا‌40 سالگی بروز می‌کنند. و ممکن است بیمار تغییرات شخصیتی مانند آغالش‌پذیری یا اضطراب را تجربه کند. این حالت با گذشت زمان سبب کاهش شدید مهارت‌های فکری (شناختی) خواهد گردد. بیماری هانتینگتون ( Huntingtons disease) در عین حال سبب ضعف و دشواری در راه رفتن و حرکت خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ساعت: ۰۶:۵۹:۵۴ توسط:omid موضوع: اخبار پزشکی نظرات (0)

عوارض ، نشانه ها و علل زوال عقل چیست؟ (بخش دوم)

زوال های عقل پیشرونده:

تعدادی از موارد زوال عقل که با گذشت زمان حادتر می گردند عبارتند از:

1-      بیماری آلزایمر:

در افراد 65 ساله و بالاتر از آن ، بیماری آلزایمر شایع‌ترین دلیل زوال‌عقل است. اغلب افراد پس از سن‌60 سالگی دچار نشانه ها می گردند،  اما ممکن ‌است برخی افراد به گونه ای با آغاز زودرس بیماری دچار باشند که اغلب در نتیجه‌ حضور یک ژن معیوب به ‌وجود می‌آید. با وجودی‌که در بسیاری موارد علت دقیق بیماری آلزایمر شناخته ‌شده نیست، اما اغلب در مغز افراد دچار به آلزایمر صفحات و گوریدگی (tangle) ‌هایی یافت می‌شود. صفحات یا پلاک‌ها عبارتند از کپه‌های جمع ‌شده یک پروتئین موســـوم بــه بتـا‌آمیلوئید beta-amyloid و گوریدگی‌ها عبارتند‌ از گوریدگی‌های لیفی ساخته شده از پروتئین  tau

اما عوامل ژنتیکی‌ نیز در بروز بیماری آلزایمر نیز دخیل هستند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ بهمن ۱۴۰۰ساعت: ۰۶:۲۵:۰۳ توسط:omid موضوع: اخبار پزشکی نظرات (0)

عوارض ، نشانه ها و علل زوال عقل چیست؟ (بخش اول)

زوال عقل (Dementia) یا دمانس مجموعه ای از نشانه ها و علائم است که  با تحت تاثیر قرار دادن ‌قدرت تفکر و توانایی‌های اجتماعی انسان، موجب اخلال در عملکرد روزانه‌ فرد بیمار می گردد. در این بحث از سایت پزشکی امروز به عوارض ، نشانه ها و علل زوال عقل می پردازیم.

یکی از نشانه های شایع زوال عقل ، بیماری آلزایمر است ، علل بسیاری برای نشانه های زوال عقل وجود دارد.

اغلب زوال عقل ، سبب از دست‌دادن حافظه می گردد که به‌تنهایی به ‌معنای وجود زوال ‌عقل نیست. همانطور که در  بالا  اشاره گردید ، زوال ‌عقل حاکی ‌از  بروز  اختلال در حداقل دو  مورد از روند کار مغز است، برای نمونه از‌ دست‌ دادن حافظه و اختلال در‌ قضاوت یا زبان و ناتوانی در انجام برخی از فعالیت‌های روزانه ، مانند پرداخت وجه قبوض و گم‌ شدن در راه .

زوال عقل یا دمانس زمینه ساز بروز آشفتگی ذهن و ناتوانی در به یاد ‌آوردن افراد و نام‌ها می‌شود. زوال عقل همچنین سبب ایجاد تغییراتی در‌ شخصیت و رفتار اجتماعی بیمار می گردد. خوشبختانه برخی ‌از عوامل زوال عقل یا دمانس قابل درمان و حتی برگشت پذیر است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ بهمن ۱۴۰۰ساعت: ۰۶:۱۵:۵۲ توسط:omid موضوع: اخبار پزشکی نظرات (0)

رژیم کتوژنیک آنلاین آردایت

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر استفاده کنید و نیازی به حذف وعدههای غذایی یا کم کردن آنها ندارید؛ بلکه با تغییر نوع غذای مصرفی، متابولیسم خود را تغییر میدهید. به زودی خوردن غذای کم کربوهیدرات و چربی زیاد، به یکی از عادات روزانه تان تبدیل شده و از میل کردن آن احساس لذت نیز خواهید داشت.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ دی ۱۴۰۰ساعت: ۰۵:۴۶:۱۷ توسط:omid موضوع: اخبار پزشکی نظرات (0)